Motoryka mała- jak zadbać o rozwój manualny dziecka?

Motoryka mała określa zespół wszelkich czynności, które są wykonywane przy pomocy rąk. Nie jest cechą wrodzoną, którą dziecko posiada już po urodzeniu. Każdy człowiek musi wykształcać i doskonalić motorykę małą. Aby proces kształcenia i doskonalenia był jak najbardziej skuteczny, powinien zacząć się w możliwie najwcześniejszym etapie życia. Początkowo dziecko uczy się chwytania grzechotki, następnie układania klocków, trzymania sztućców, kolorowania aż do nabywania umiejętności zawiązywania sznurowadeł czy pisania. Należy pamiętać, że rozwój motoryki małej jest ściśle połączony z rozwojem motoryki dużej, czyli ogólnej sprawności ruchowej, o której była mowa we wcześniejszym naszym artykule. Aby wspierać rozwój motoryki małej, należy zadbać o odpowiednią sprawność dużych grup mięśniowych. Podstawą są swobodne zabawy, aktywności podejmowane na świeżym powietrzu, takie jak bieganie, skakanie, wspinanie się. Na proces usprawniania ruchów dłoni doskonale wpływa korzystanie z różnych sprzętów na placu zabaw, ale również z piaskownicy. Przesypywanie piasku, robienie babek są w tym kontekście nie do przecenienia. Większość mięśni odpowiedzialnych za ruchy dłoni znajduje się w przedramieniu. Jeśli będą one słabe, nie można liczyć na silny uchwyt dłoni.

Poniżej przedstawiamy propozycje prostych zabaw domowych wspierających rozwój motoryki małej :

WYJMOWANIE PRZEDMIOTÓW Z PUDEŁKA

Potrzebne będzie zamknięte kartonowe pudełko, w którym wycinamy otwór swobodnie mieszczący rączkę dziecka. Do pudełka wkładamy przedmioty różnej wielkości (np. widelec, kubeczek, klocek). Dziecko ma za zadanie chwycić przedmiot bez patrzenia, zgadnąć co to za rzecz oraz wyjąć przez otwór.

MALOWANIE WODĄ
To propozycja zabawy na świeżym powietrzu. Przygotujmy miskę z wodą i średniej wielkości pędzel, przykładowo do malowania ścian. Pozwólmy dziecku malować wodą na chodniku czy ścianie garażu. Świetnie sprawdzi się też tradycyjna kreda.
GNIOTEK
Można przygotować go w domu (balon wypełniamy mąką) lub kupić gotowy. Dziecko manipuluje substancją wewnątrz opakowania. W zależności od konsystencji może przelewać, gnieść, rozdrabniać, uderzać. Można też wykorzystać czas w kąpieli i wyciskać wodę z nasączonej gąbki.

 

CIECZ NIENEWTONOWSKA

Warto wspólnie z dzieckiem przygotować ciecz nienewtonowską ze skrobi ziemniaczanej i wody. Podczas badania jej właściwości można zaobserwować, że szybko chwycona i ściśnięta przybiera postać stałą, natomiast kiedy chwyt się rozluźni – spłynie z dłoni. Lepienie kulek z tej cieczy wymusza odpowiednio intensywny nacisk dłoni i szybkość działania, jest więc znakomitym ćwiczeniem sprawności rąk.

Link do filmu:

Ponadto planując dziecku czas, warto wplatać w zabawę poniższe czynności :

-cięcie nożyczkami rożnego rodzaju papieru po linii prostej lub prostych kształtów
-plastelina- formowanie, lepienie, ugniatanie
-wkręcanie śrubek
-otwieranie i zamykanie różnego rodzaju pudełek
-prace plastyczne- tutaj mamy ogromne pole do popisu. Farby, kredki, mazaki, lub bibuła.
-nawlekanie koralików
-stemplowanie
-przelewanie i przesypywanie produktów np. ryżu lub kaszy z kubeczka do kubeczka
-ugniatanie papierowych kul i rzucanie nimi
-gry w pchełki czy bierki
-prace domowe- codzienne czynności, jak obieranie mandarynki czy cebuli lub przypinanie klamerkami prania, pozwalają dziecku ćwiczyć -sprawność paluszków i dłoni

Leave a Comment